אברהם לייב בורשטיין בכלייזמר חדש: ריקודי נשמה

אברהם לייב בורשטיין - ריקודי נשמה

באלבום ריקודי נשמה מגוון מנגינות מירון וכליזמר שנוגנו מאות בשנים בקהילות היהודיות בגולה, בעיקר במזרח אירופה, דוגמת: פולין- רוסיה- אוקראינה- גליציה ועוד, לצד מנגינות נשמה שנוגנו ומנוגנות עד היום בציון התנא הרשב"י ז"ל ביום ההילולא שלו בל"ג בעומר, מנגינות שהובאו לשם בידי מבקרים יהודים מארצות ערב.

יצוין שעד לפני דור, ממה שבורשטיין זוכר אישית, לפני כ-30 שנה לא הייתה חתונה שלא היו רוקדים ומנגנים בה את המנגינות המופלאות שופכות לב ומרנינות נפש.ה"מירונער" וה"דבקע" כמו ה"שורות" ועוד, היו חלק מאד חשוב בתפריט של שמחה יהודית אמיתית.הייתי עד לזקנים תלמידי חכמים שזקנם יורד על פרקם, שהיו מתפלשים כמעט עד עפר ומתרוממים קרוב לתקרת האולם, בתנועות ידיים ורגליים, כשהכליזמרים מנגנים בהשתפכות, אנשי מעשה עם בחורים וילדים צעירים מתיישבים בעיגול על הרצפה, ויוצאים במחול יחיד אחד אחרי השני, וחוזרים למעגל, המוסיקה והריקודים האמיתיים היו סוחפים את כולם ללא יוצא מהכלל.

לפני קרוב לשני עשורים התחיל בורשטיין בפעולות להחייאת הריקוד והניגון, באמצעות הוצאת אלבומי כליזמר ומנגינות חסידים עלומים ובייסוד "אגודת הכליזמרים ירושלים". (מירון – בין החומות – עם חיליק פרנק לעבעדיג עם נתן קורל ריקודים עם אברהם קלצקין) אך ובעיקר באמצעות אימון של צעירים מוכשרים, שהחליטו להיכנס לעולם המוסיקה, והשקיע כוחות נפש רבים בהמון שעות, שבועות, חודשים ושנים בהחדרת הסגנון והנשמה היהודית לליבם,

הם יצאו להתאמן בחצרות ירושלים וכן שמעו הקלטות עתיקות מהאוסף שברשותו, למען יישמעו וייראו ומהם ילמדו וינגנו בהבעה יהודית של הכליזמרים דוגמת הכליזמר האגדי דב טאראס ז"ל וכן נפתלי ברנדווין ז"ל ולהבדל לחיים גדול הקלריניסטים בדורנו: גיורא פידמן -שטורח ומגיע ללמד ולאמן את פרחי אגודת הכליזמרים ו- וכן הקלטות של החסיד ר' גרשון קלצקין, שידיו רב לו בהנצחת מוסיקת הכליזמר היהודי.

חלק מהאוסף הגיע מר' מתתיהו חשין ומר' אפרים איזנבאך, אישים שלא חדלים להשקיע בתחום הכליזמר. כיום זכינו ומיטב אמני "אגודת הכליזמרים ירושלים" מפיקים ביחד את האלבום הנוכחי- "ריקודי נשמה" בתקווה שאלבום "ריקודי נשמה" וההסברים יצקו לב לדעת ורצון לרקוד ולהתעלות בניגוני נשמה יהודית בשמחה.

ריקוד ה"בקבוקים" לוקחים בקבוק וממלאים אותו בכשליש מים, סוגרים אותו, ומניחים על הראש, המטרה היא להגיע למצב שבו רוקדים בתנועות ידיים ורגלים, מתרוממים למעלה או מזדחלים כמעט לרצפה, כשהבקבוק עומד איתן על הראש.

לחצו PLAY להאזנה לניגון הבקבוקים מתוך האלבום[audio:https://www.chasidinews.com/wp-content/uploads/2012/01/buri-Bakbukim.mp3|titles=אברהם לייב בורשטיין – ניגון הבקבוקים]

ביצועים נוספים

שירים חסידיים

שוע רוז בסינגל חדש לכבוד תכלית הבריאה: "שבת"

האם אנו אי פעם עוצרים ומבינים שהשבת היא התכלית של כל בריאתו של הקב"ה? הסיבה לכל דבר בעולם היא השבת. הכל נברא כדי שנקבל את מתנת השבת. שוע רוז הפך את זה לשיר, אותו כתב והלחין.

להאזנה ←

בקרוב נשוב לפעילות תקינה