קונצרט חזנות עונג שבת - חוויות ורשמים של עונג צרוף - חסידיניוז

קונצרט חזנות עונג שבת – חוויות ורשמים של עונג צרוף

מאת: יהונתן פולק | כ״ג באדר ה׳תשע״ב (17/03/12) 23:56 | חזנות | הדפס הדפס

קונצרט עונג שבת - צילום: יעקב פלברבאום

קונצרט החזנות שנערך לפני מספר ימים באולם המופעים בהאנגר 11 נמל תל-אביב, היה קונצרט מספר שלוש בסדרת הקונצרטים של 'יובל'. הקונצרט היה מיוחד במינו. ומדוע? – מספיק להביט בשם הקונצרט כדי להבין זאת, 'עונג שבת'. כלומר – התמקדות ביצירות של נשמה יתירה, שהרי מקורן בשבת. וכפי שכולנו יודעים – יצירות החזנות הטובות ביותר והמלודיות ביותר, נכתבו על תפילות השבת, וגם החזנים וגם הקהל מורגלים לשמוע אותן מדי שבת בשבתו ונעימתן שובת הלב גורמת להרגשת "עונג השבת" .

בקונצרט הנוכחי השכילו המארגנים, אנסמבל החזנות 'יובל', להביא את מיטב היצירות של השבת, וחלק מהן קובצו יחדיו במספר מחרוזות שבוצעו במהלך הערב.

אורח מפתיע, אגב, הגיח לשורת הקהל דקות לאחר תחילת האירוע – והוא לא אחר מאשר הזמר אברהם פריד, שלאחר הקונצרט סיפר לנו שהוא מאד מאד אוהב חזנות, והוא אוהב לבוא ולהשתתף בקונצרטים של 'יובל' כאשר הוא נמצא בארץ.
על הבמה – התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של ד"ר מרדכי סובול, ומקהלת החזנים יובל. לאחר ההתחלה הקבועה, בביצוע השיר 'שאו שערים', עלה החזן הצעיר נתי ברעם וביצע יחד עם מקהלת החזנים את 'קדשנו במצוותיך', בביצוע יפה, וקולו הגבוה זרם עם היצירה. לאחר מכן ביצע החזן יעקב למר יצירות המורכבות מזמירות לשבת המיוחדות כל כך כידוע, בלחנו של אוסקאר ג'וליוס, שהיה המנצח בבית הכנסת בית-אל בבורו פארק, שם שמשו גדולי החזנים בעולם – מרדכי הרשמן, ברל'ה חגי, משה קוסביצקי, משה שטרן ועוד.

החזן שלמה גליק עלה מיד אחריו והפליא לבצע את 'ה' מלך' שכולנו מכירים בביצועו של משה קוסביצקי. אחריו עלה החזן הצבאי הראשי והמוצלח, שי אברמסון, שביצע את 'ידיד נפש' הידוע של שמואל מלבסקי, יחד עם מקהלת החזנים 'יובל'.

חיים אדלר חתם את החלק הראשון של ביצועי הסולו עם 'השיר שהלווים' של החזן שמואל ויגודה, ולאחר מכן ביצעו כלל החזנים מחרוזת יצירות 'ידיד נפש', בעיבודו הנפלא והסימפוני של אופיר סובול.

לאחר הפסקה קלה, עלה המנצח ד"ר מרדכי סובול לבמה ובצע עם התזמורת הפילהרמונית את מחרוזת "עונג שבת". יכולת להרגיש את הרחש שעבר בקהל שמדי פעם בפעם הצטרף לתזמורת בשירה ובפיזום. לאחר מכן חזרו החזנים וביצעו איש איש ממיטב פרקי החזנות לשבת – חיים אדלר את "שמע ישראל" של לייבל'ה גלאנץ, שלמה גליק את "משה ואהרן" של קרליבך, שי אברמסון את "השיר שהלויים" של אלתר ונתי ברעם את "והיו למשיסה" של קרליבך.
הביצוע, שהיה אחד משיאי הערב והזמר אברהם פריד אכן שח לנו על כך בהתרגשות דקות ארוכות, היה הביצוע ל'רזא דשבת' של פינצ'יק אותו ביצע יעקב (יענקי) למר. חזן צעיר לימים, חסיד בעלז מארה"ב, שגילה כאן את כשרונו הנדיר וביצע את היצירה בצורה מושלמת ביותר, ביצוע שהותיר את הקהל פעור פה וסחטה ממנו מחיאות כפיים אדירות במשך דקות ארוכות.
את הקונצרט סיימו כל החזנים בשיר 'טוב להודות' של האדמו"ר ממודז'יץ, שהיה סיום טוב ומוצלח.

הקונצרט הבא בסדרה, שיתקיים ביום ראשון ט' ניסן (1.4.12), הוא כרגיל היהלום בכתר של סדרת הקונצרטים כמידי שנה. זהו קונצרט גאלה של הלפגוט, תחת הכותרת 'הלפגוט שר קוסביצקי' – מס' 2, וכמידי שנה גם השנה אנחנו מצפים להפתעות גדולות מצד יובל…

גלריית תמונות, צילומים: יעקב פלברבאום.

דירוג כתבה: כוכב אחדשני כוכביםשלושה כוכביםארבעה כוכביםחמישה כוכבים ממוצע: 5.00
Loading...

תגיות: , , , , ,


תגובות (14)

 1. רוני הגיב:

  הייתי שם והיה משהו מיוחד

 2. יחיאל חזנוביץ הגיב:

  אני חייב לומר שגם אני מאד נהניתי לשמוע את יעקב למר בקונצרט. מסתבר שהוא חזן מדהים.
  (הוא גם כידוע הזמר ששר את הקליפ על השואה שנדמה לי שנמצא גם הוא כאן באתר)

 3. כותב באיחור הגיב:

  עזבו הכל. הדבר האמיתי זה הלפגוט וזה יהיה בקונצרט גאלה שיהיה עוד שבועיים

 4. ערב טוב הגיב:

  חסידיניוז, למה אתם לא מביאים עוד כתבות על חזנות לחובבי? יש הרבה קונצטרים שלא מסוקרים באף מקום ובטח שלא עם תמונות וטוב יהיה אם תסקרו גם אותם.
  יש בכל מוצש בירושלים משהו

 5. מושבע הגיב:

  יש קליפ או כל הקטע?

 6. רוני הגיב:

  צריך לחפש ביוטיוב

 7. משה הגיב:

  אברהם פריד היה באותו יום באזכרה לבני משפחת פוגל והוא הגיע לשם לרבע שעה יחד עם אמרגנו אלי יזראלביץ לראות את המקום לקונצרט עתידי
  כך שמה שנכתב פה הוא מצוץ מהאצבע

 8. אחד שהיה שם הגיב:

  כל החזנים היו מצוינים באותו ערב היה ערב מיוחד
  נהנתי מאוד מאדלר וגליק
  לדעתי הכתבה פה היא אינטרסנטית
  אגב למר הוא חזן מצויין
  אך למה שמו 3 תמונות שלו
  הוא לא יותר טוב מהאחרים

 9. הייתי שם הגיב:

  פריד היה שם לזמן מועט
  מצחיק שאתם נותנים כתבה לא אמיתית

 10. מייבין אמיתי הגיב:

  אני מאוד נהנתי מהחזן האגדי חיים אדלר
  איזה קול מדהים
  אין מה להשוות אותו לשום חזן בגילו שעבר את ה70

 11. חובב חזנות הגיב:

  הביצוע שהקפיץ את הקהל
  היה משה ואהרון
  ששר החזן גליק
  לדעתי זה היה הקטע של הערב
  שמעתי שאופיר סובול כתב את התיזמור המוסיקאלי
  היה מדהים

 12. יעקב הגיב:

  יעקב למר חזן העתיד

 13. cantorial king הגיב:

  you need to bring David Guber
  I heard him on Shabbat, sounds like Helfgot

 14. ערב טוב הגיב:

  לכל מי שמפקפקים בכשרונותיו של החזן האגדי העולמי יעקב למר צר לי לאכזב אותכם נכון שהלפגוט יש לו טונים יותר גבוהים אבל מבחינת ביצוע והגשה נכונה זה פשוט שלמר עושה את זה יותר טוב חוץ מזה שיש לו צבע קול מדהים בהצלחה ליעקב למר חזן מספר 1

השאר תגובה

תוכן תגובה