ברכה והצלחה: נפתחה עונת הקונצרטים בתל אביב - חסידיניוז

ברכה והצלחה: נפתחה עונת הקונצרטים בתל אביב

מאת: יהונתן פולק | י״ח בשבט ה׳תשע״ג (29/01/13) 11:58 | חזנות | הדפס הדפס

קונצרט ברכה והצלחה - צילום יעקב פרלבאום

ביום שני השבוע, י' בשבט, נפתחה בסערה עונת הקונצרטים המסורתית של 'יובל' והפעם בבית האופרה בתל-אביב. במשתתפים: החזנים העולמיים יצחק מאיר הלפגוט ודודו, חיים אדלר, בביצועים מיוחדים לקטעי חזנות מובחרים, תחת הכותרת: "ברכה והצלחה".

כהרגלי הקונצרטים של 'יובל' בקודש, החל הקונצרט בביצוע המקהלה ל"שאו שערים" הידוע, בלחנו של ד"ר מרדכי סובול, הלחן היפהפה, הקליט והמוכר. בין קטעי החזנות שבוצעו בקונצרט, הייתה קשת רחבה של פרקי חזנות שהקהל חיכה להם וחגג כאשר הוא שמע אותם, החל מ 'מי שבירך' מתפילת מוסף בלחן של שרייטר ובביצועו המיוחד של חיים אדלר, ועד לביצועו של האחיין, החזן יצחק מאיר הלפגוט ל'מי שבירך לחיילי צה"ל' בלחנו של מרדכי סובול.

בשלב הזה הציג סובול לקהל חזן חדש ומבטיח, מתלמידיו, משה פישל, שביצע את 'ברכת כהנים' של המוסיקאי ליאו לוב. ביצוע נפלא שמבטיח לו עתיד בעולם החזנות. ד"ר סובול סיפר מעט על כישרונו של פישל, שלמד אצלו חזנות במסגרת בית הספר לחזנות וכיום הוא תלמיד אישי שלו וחזן במינכן שבגרמניה.
לסיום החלק הזה של הקונצרט, ביצעו שלושת החזנים כולם יחד עם המקהלה את 'היום תאמצנו' של יוסל'ה רוזנבלט ומשפחת מלבסקי, בביצוע יפהפה ומיוחד במינו, כשכל הקהל משתתף בשירה כאילו הוא המקהלה המלווה.

לאחר ההפסקה, באו ההפתעות אחת אחרי השנייה: סיפור מאלף של סובול על עבודת השחזור של היצירה "וביום שמחתכם" של ברוך קינצלר. סובול סיפר על העיבוד המיוחד שנכתב על הלחן הזה, על פי "פירורי" תווים שאסף ממקומות שונים, והחזן הלפגוט עם המקהלה והתזמורת ביצעו את הקטע המיוחד הזה, בביצוע שמימי וחגיגי. מעניינת הייתה תגובתו של החזן אדלר, שהיה ב"שוק" מהיצירה והביצוע: הוא פנה למיקרופון ואמר: "איזו יצירה ואיזה ביצוע! צריך לקיים תפילה המונית של ראש השנה אפילו באצטדיון. כולם חייבים לשמוע יצירה כזאת ובצוע שכזה"…

הפתעה נוספת הייתה הכנר גבריאל שוראקי – חייל, מוזיקאי מצטיין בחיל החחנוך, שניגן על הבמה בביצוע יהודי מרגש את ה'אידישע מאמע' בעיבודו של אופיר סובול, כאשר דמעות של התרגשות ואושר זלגו מעיני הציבור שישב מרותק באולם.

בהמשך הקונצרט בוצעו יצירות אשר כללו את מילות נושא הקונצרט – ברכה וגם הצלחה. יצירתו של הרמן זאליס 'יהי רצון' מברכת החודש העלתה שוב על נס את יכולותיו של יצחק מאיר הלפגוט, יצירה המשלבת בתוכה קטע מתוך 'עננו' ששר משה קוסביצקי.

הקונצרט הסתיים עם הלחן הנפלא של 'טוב להודות לה" של חסידות מודז'יץ, בביצועם של כל החזנים, התזמורת והמקהלה. את הקונצרט כיבדו אישי ציבור ידועים ובהם הרב ישראל מאיר לאו, שר המשפטים יעקב נאמן, יקיר 'יובל' מר לוי רחמני, חברי עמותת יובל ועוד מכובדים נוספים.

בסיום הקונצרט הוכרזו כל תאריכי סדרת הקונצרטים, כאשר הקרוב הוא הקונצרט שיתקיים בתחילת חודש ניסן בהיכל התרבות בתל אביב, בכפוף לסיום השיפוצים. עם קונצרט שכזה ודאי שכולם מצפים גם לשאר הקונצרטים בסדרה כולה.

גלריית תמונות, צילומים: יעקב פלברבאום.

דירוג כתבה: כוכב אחדשני כוכביםשלושה כוכביםארבעה כוכביםחמישה כוכבים ממוצע: 3.50
Loading...

תגיות: , , ,


תגובות (3)

 1. משה ירושלמי הגיב:

  היה שווה לבוא למקום החדש (למרות שהסתבכתי בדרך), רק בשביל הביצועים המיוחדים של אדלר בערב הזה

 2. צבי צ. הגיב:

  תודה על הסיקור המפורט והנפלא, לא פספסתם פרט

 3. חיים א. הגיב:

  קונצרט משובח כמיטב המסורת של משפחת סובול . האולם יפיפה ,החזנים היו נפלאים והתזמורת הירושלמית מדהימה .

  פשוט חוויה !

השאר תגובה

תוכן תגובה