קמתי לאשמורת - רועי אמיר בפיוט סליחות נוסף - חסידיניוז

קמתי לאשמורת – רועי אמיר בפיוט סליחות נוסף

מאת: יוסי אשרי | י״ג באלול ה׳תשע״ד (08/09/14) 9:19 | שירים חסידיים | הדפס הדפס

רועי אמיר - קמתי באשמורת

מיזם חידוש הפיוטים מגיש סינגל נוסף מתוך הפרויקט "קמתי באשמורת" העוסק בטקסטים ובלחנים מהסליחות מנקודת מבט ייחודית. לפרויקט שותפים מוזיקאים רבים מכל גווני הקשת המוזיקלית והחברתית בישראל. בין מקימי הפרויקט ניתן למצוא את עידו פורטל, המוכר לרבים בזכות מספר להיטים שהפכו לנכסי צאן ברזל משני אלבומיו הקודמים, ורועי אמיר – נגן סקסופון ומוזיקאי מוכשר שכבר הספיק לעבוד עם גדולי האמנים.

שיתוף הפעולה בין השניים החל לפני יותר מ-5 שנים, בקיבוץ מירב, בו גדלו. לאחר שכל אחד מצא את קולו האישי בעולם המוזיקה, גילה הצמד כי קיים ביניהם מכנה משותף משמעותי. הרקע המשותף כלל חוויות ילדות בקיבוץ מחד, והשתייכות תרבותית למנהגיו, ומנגד – חיבור הדוק ושורשי ליהדות המזרח. משם צמחה אהבה וחיבה מתמשכת למסורות וללחנים ממזרח וממערב, חיבה שיצרה אצל השניים גישה שונה ומרעננת. התפתחות שיתוף הפעולה לתוצר מוזיקלי ממשי, הייתה רק עניין של זמן.

הפרויקט "קמתי באשמורת" כולל סליחות, פיוטים ותפילות מתקופות שונות ומכל תפוצות ישראל בעיבודים חדשים, עשירים ומלוטשים. שיר ראשון מתוכו כבר הגיע למדיה – "י-ה שמע אביונך" בביצוע פורטל.

ואכן, "קמתי באשמורת" הוא גם שיר הנושא של הפרויקט, המתבסס על פיוט "קמתי באשמורת", המהווה פתיחה לסליחות ברוב עדות ישראל. המנגינה מושפעת בחלקה מלחן שמקורו ביהדות צפון אפריקה, ובחלקה האחר הולחנה על-ידי רועי. שילוב הקול של רועי יחד עם ניחוחות וצלילים מן המזרח, צובע את הפיוט בגוון ייחודי ומרגש.

כדי להעצים את החוויה המוזיקלית, וגם כדי לקבל את הצבע והצליל הייחודי לפיוט עם מאפיינים המחברים מזרח ומערב, גייסו אמיר ועידו נגנים מקוריאה ומסין, המתמחים בנגינה על כלים אותנטיים וייחודיים. השניים פרסמו את השיר ברשת החברתית, הסבירו לחבריהם מה בדיוק הם רוצים ואיך לדעתם זה צריך להישמע, ומכל העולם זרמו הקלטות, מהן בחרו את השניים, מסין ומקוריאה.

מילים: ר' משה אבן עזרא | לחן: רועי אמיר בהשראת לחן מסורתי | עיבוד: רועי אמיר ועידו פורטל

לחצו PLAY להאזנה לשיר

דירוג כתבה: כוכב אחדשני כוכביםשלושה כוכביםארבעה כוכביםחמישה כוכבים ממוצע: 4.50
Loading...

תגיות: , ,


השאר תגובה

תוכן תגובה