אלבום חדש: מופע שירת הסליחות 'לקראת נעילה' - חסידיניוז

אלבום חדש: מופע שירת הסליחות 'לקראת נעילה'

מאת: מערכת חסידיניוז | ח׳ בתשרי ה׳תשע״ה (02/10/14) 15:26 | אלבומים חדשים | הדפס הדפס

יונתן דרור - לקראת נעילה

לפני כשנתיים העלו לראשונה המעבד והפסנתרן אחיה אשר כהן אלורו, הזמר יונתן דרור והמפיק איתי צור את המופע "לקראת נעילה" בירושלים המשלב בין ישן לחדש, בין שירת הפיוט המסורתי לבין שירה פופולארית, ובו נוטלים חלק הזמר עופר כלף והפייטן רוני איש-רן גרר אחריו תגובות נלהבות מצד דתיים וחילונים כאחד שראו את עצמם מתחברים לפיוטי הסליחות.

השירים המופיעים באלבום כמו גם המופע עצמו בעיבודו המיוחד של אחיה אשר כהן אלורו מחברים בין הלחנים המסורתיים של יהדות ספרד ואשכנז באופן מקורי במיוחד ואלה מאפשרים מצד אחד את הזיקה החזקה לניגון המסורתי אך מצד שני הם מותאמים לאוזן המורגלת במוזיקה העכשווית.

השיר הפותח את הדיסק הוא ברוח התקופה של חודש אלול "קול דודי דופק" בלחן הידוע של חב"ד – האדמו"ר הזקן ובביצועו של הזמר יונתן דרור. השיר "בן אדם מה לך נרדם" הפיוט הפותח את הסליחות בנוסח הספרדי, אותו מבצעים הפייטן רוני איש-רן ובליווי מקהלה. השיר השלישי לקוח גם הוא מפיוטי הסליחות "יה שמע אביוניך" מילותיו של ר' יהודה הלוי בלחן עממי ובעיבוד מחודש המשלב בתוכו את הניגון "רחמנא דעניי" של חסידות חב"ד בביצוע מיוחד של עופר כלף ויונתן דרור. "אבינו מלכנו" הלקוח מהתפילה בעשרת ימי תשובה בלחן משולב של מקס ינובסקי ועממי אשכנזי מבצע חנן בן סימון. "אל נורא עלילה" עם מילותיו של ר' משה אבן עזרא בלחן ספרדי ירושלמי ומרוקאי ובעיבוד עם השפעות של מוסיקה מערבית. מבצעים יחד הזמר יונתן דרור ורוני איש-רן. "בזכרי על משכבי" נפתח בלחן ספרדי ירושלמי בביצוע פיוטי ובהמשך השיר נכנס העיבוד של אחיה אשר כהן אלורו אשר משלב פיוז'ן רוק וג'אז ובמבצעים אותו רוני איש-רן חנן בן סימון עופר כלף יונתן דרור. אין יום כיפור בלי "ונתנה תוקף" את הפיוט עם מילותיו של ר' אמנון ממגנצא ולחנו של יאיר רוזנבלום מבצע עופר כלף. השיר החותם את האלבום הוא אולי הפיוט הידוע והמזוהה ביותר עם הסליחות "אדון הסליחות" בלחן הספרדי והירושלמי המוכר בביצועם בשל חנן בן סימון, עופר כלף, יונתן דרור ורוני איש-רן.

המופע "לקראת נעילה" הינו חוויה מוסיקאלית מיוחדת כהכנה ליום הכיפורים, המשלבת בין ישן לחדש, בין לחני פיוט מסורתיים ולחני תפילה חדשים, בין ניגונים קדומים ועיבודים עכשוויים. האלבום החדש יוצא לקראת ההופעות של הפרוייקט "לקראת נעילה", שיתקיימו השנה בצוללת הצהובה בירושלים ביום ראשון 28.9 וביום חמישי – 2.10 במרכז סוזן דלל בתל-אביב, ובו ישתתפו השנה פייטנים וזמרים, ביניהם יונתן דרור, עופר כלף, רוני איש-רן והוא ילווה בקטעי סיפור ומשחק על ידי השחקן יאיר להמן שיקרבו את הקהל לאווירת הסליחות הירושלמית. במהלך המופע פיוטי הסליחות יוצגו במצגת על גבי מסך כך שהקהל יוכל להשתתף בשירה.

מארגני הפרוייקט לקראת נעילה אומרים כי הרעיון ליצירת מופע שכזה עלה להם משום שיום כיפור הוא יום של חשבון הנפש במסורת היהודית אשר מקיימים אותה לא רק שומרי המצוות אלא כל אדם שרואה קשר רוחני וחוויתי דרך פיוטים אלו. בכל ימות השנה וקודם יום הכיפורים, נוהגים עדות ישראל להתכנס בבתי כנסיות לתפילת הסליחות. בשנים האחרונות הפך "סיור הסליחות" למנהג פופולארי דרכו רבים מנסים להתחבר לאווירת התשובה וחשבון הנפש כהכנה ליום הכיפורים. והמופע הזה הוא עוד דרך להתחבר אל הסליחות והימים הנוראים דרך הלחנים והפיוטים המסורתיים עם עיבודים חדשים.

לחצו PLAY להאזנה למיקס משירי האלבום

דירוג כתבה: כוכב אחדשני כוכביםשלושה כוכביםארבעה כוכביםחמישה כוכבים
Loading...

תגיות: , , ,


השאר תגובה

תוכן תגובה