החדש והרלוונטי של חממה ובניון: כנוס את כל היהודים

שיר חדש מבית היוצר של עובדיה חממה, למילותיו של הרב קוק. מתוך אלבום חדש שבדרך: אלבום מלחמה אשר נכתב, הוקלט, או יוצא לאור בהקשר הרחב של פרעות שמחת תורה 2023 וכל מה שקדם להן בשנה זו. אלבום המקפל בתוכו את התמונה הגדולה של השנה השחורה, שהתפוצצה לכולנו בפנים, בפרעות השבעה באוקטובר 2023.

חממה מספר: "זהו שיר שהולחן והוקלט לפני שנה בדיוק, בעולמנו הקודם, עם תחילת הקרע הגדול בעם בעקבות ההפגנות נגד הממשלה. נחשפתי למאמר הזה של הרב קוק שנכתב לפני 90 שנה. הוא היה אקטואלי אז, הוא אקטואלי היום וכנראה יהיה אקטואלי תמיד".

"מסרים שונים של אחדות הפכו להיות סלוגנים בולטים לכל אורך המלחמה וכצורך קיומי של ממש לימים שאחרי. מאמר הרב קוק ובעקבותיו השיר שערכתי מתוכו, נוגע בשתי נקודות מרכזיות:

כח האחדות כפי שבא לידי ביטוי במגילת אסתר. ולצידו העובדה שעם ישראל הוא מצד אחד עם אחד (כך מזהים אותנו המן ויתר אויבנו בכל הזמנים) ומצד שני, הוא עם מפוזר ומפורד

הרב קוק בדרכו הייחודית מנסה ליישב את הסתירה הזו.

בערב פורים תשפ"ד, מתעצם הצורך באחדות, בלהתכנס ובלהישאר ביחד, זה לא רק צורך קיומי, אלא גם צוואה חיה של חיילנו הגיבורים ושל משפחות החיילים הקדושים שנהרגו. השנה השחורה אופיינה בקרע הגדול בעם. להישאר ביחד, זו הצוואה, לא רק של אסתר המלכה, אלא גם של ההולכים בראש המחנה ובראשם הגיבורים שלא ישובו עוד. זה לא רק ש"יחד ננצח", אלא עצם הניצחון, הוא חזרתנו להיות שוב יחד, כאחד!


אט אט בפרספקטיבה המתבקשת, היצירתיות נעורה. שאלות נשאלות ותובנות מתגבשות. יש צורך ויכולת להביע את החושך והאור במילים ומנגינות שמתבהרות לכדי אלבום שלם שמתהווה, ומתוכו השירים מאירים בתכונתם וייחודם, לכל זמן.

להגשת השיר התכנסו יחד חממה ואבי בניון, שבקולו הענק ובעומק אישיותו מעצים את משקלה הסגולי של היצירה. ראויים לציון כל השותפים של עובדיה בהפקת היצירה הזו, ובמיוחד הקוסם: שלומי שבן,  "שמעצים את ניגוני ליבי באור מיוחד".

לחצו PLAY להאזנה לשיר

ביצועים נוספים

שירים חסידיים

שוע רוז בסינגל חדש לכבוד תכלית הבריאה: "שבת"

האם אנו אי פעם עוצרים ומבינים שהשבת היא התכלית של כל בריאתו של הקב"ה? הסיבה לכל דבר בעולם היא השבת. הכל נברא כדי שנקבל את מתנת השבת. שוע רוז הפך את זה לשיר, אותו כתב והלחין.

להאזנה ←

בקרוב נשוב לפעילות תקינה