- חסידיניוז - https://www.chasidinews.com -

ראיון: מני (מנחם) פיליפ משיק אלבום חסידי חדש

מני פיליפ - ידיד נפש
מנחם פיליפ היה שם דבר בעולם המוסיקה החסידית לפני כעשור. שני אלבומי הסולו שלו 'האדם' ו'שומר ישראל' זכו בתארי אלבום השנה וגם שני אלבומי הדאנס 'עלות השחר 2 ו-3' הושמעו לא מעט בתחנות הרדיו.

מאז עברו הרבה מים בנהר ופיליפ הוא כבר לא אותו פיליפ. אלבום חסידי חדש העונה לשם 'ידיד נפש' הוא הזדמנות מצויינת לתפוס אותו לשיחה קצרה על מה שהיה ומה שיהיה. את האלבום מפיצה לחנויות חברת 'נועם הפקות'.

כיצד אתה מגדיר את עצמך כיום מבחינה דתית?
אני לא אשקר ואומר שאני דתי, כי אני לא. אבל מעולם לא עזבתי חלקים רבים מהדרך בה גדלתי, מבחינות מסויימות אני עדיין מסורתי.

מה גרם לך להוציא בכל זאת אלבום דתי?
אחד הדברים שכאבו לי במשך השנים שעברו מאז שעזבתי, היה האובדן של המוסיקה בחיי. נכון שהייתי יכול להתחיל בקריירה של זמר ישראלי, אבל ההבדל בין המוסיקה הדתית למוסיקה הישראלית הוא כל כך גדול שלמעשה מדובר על התחלה מחדש. בכל פעם ששרתי שיר ישראלי, היו אומרים לי שאני שר אותו כמו חרדי. זה דומה לעולה חדש שגם שנים אחרי שהוא השתלב בארץ, עדיין המבטא שלו מסגיר אותו, הוא תמיד ישמע זר.

רק לפני כשנתיים קיבלתי אומץ והתחלתי לעבוד על הדיסק הזה. דיסק שכולו שירי תפילה. ידעתי היטב כשהחלטתי לעבוד עליו, שאין לו שוק גדול. לא אצל הציבור החרדי, שבאופן טבעי לא ירוץ לרכוש מוסיקה של זמר חוזר בשאלה, ובוודאי לא בקהל החילוני, ששירה דתית היא לא המוסיקה הכי פופולרית אצלם. מה גם שאינני מפורסם במיוחד בציבור החילוני, ובוודאי לא כזמר. בכל זאת עשיתי את הדיסק הזה, בגלל שאני עדיין מחובר למוסיקה הזו, בגלל שהיא מרגשת אותי בצורה ששום מוסיקה אחרת לא עושה, ובגלל שאני חושב שגם לאדם לא דתי מותר להתפלל ולהביע את עצמו באמצעות שירי התפילה.

מה אתה אומר לכל המגיבים והתמהים?
השאלה הכי נפוצה שאני נשאל היא: למה אתה לא חותך וממשיך הלאה? אם עזבת, אז תעזוב לגמרי! אמנם על פניה השאלה הזאת נשמעת הגיונית, אבל במחשבה שניה, היא ממש לא. כי באותה מידה אפשר לטעון שמי שעזב את אישתו חייב לשכוח את ילדיו. ומי שסיים לימודים בתחום מסויים, ובסוף החליט לעבוד בתחום אחר, לא יכול להיות נשכר ממה שהוא למד. בעיני, החיים הם שכבה על גבי שכבה ותוספת על גבי תוספת. לא פניות חדות וסגירת דלתות. נכון שבחרתי לעזוב את הדרך שבה גדלתי, אבל אינני רואה שום סיבה לעזוב הכל, לשכוח ולמחוק כל זכר ממנה. אני משתדל להוסיף, ולא רק לגרוע.

לאן פניך מועדות?
כיוון שבשלב זה אינני מתכוון לפתח את עצמי כזמר במשרה מלאה, וכיון שבוודאי אני לא פונה כרגע לכיוון המוסיקה הישראלית החילונית, החלטתי שאם כבר להתחיל מהתחלה, אז עדיף כבר לפתוח דף חדש לגמרי, ועברתי לעסוק בקולנוע. לפני כשנה וחצי סיימתי את הלימודים, וכעת אני עובד על סרט ראשון באורך מלא.

איזה מסר אתה רוצה להעביר באלבום?
יש לנו בארץ הפרדה מאד ברורה בין דתיים לחילונים. כאילו מסומן קו ברור בין שתי הקבוצות. אותו קו שגורם לאנשים, גם חילוניים, להתפלא למה בכלל אני עושה את המוסיקה הזו כאשר אני לא דתי. הייתי מאד שמח שאנשים ירשו לעצמם לטשטש קצת את הקו הזה שקיים בתוכם, ולהנות גם ממוסיקה שהשורשים שלה נטועים עמוק בעבר התרבותי של כולנו.

מה עושה לך שירת המילים מהמקורות?
כשאני שר את הטקסטים האלו, אני מנסה להתחבר למילים כמות שהם, בלי להתנשא מעליהם ובלי לעוות אותם. אני מתחבר אליהם במקומות עמוקים בנפש, מקומות שבוודאי קשורים לעבר שלי כאדם פרטי ולעבר שלי כבן לעם היהודי.

לפי מה בחרת את השירים באלבום?
מאגר השירים הדתיים הוא אינסופי, והבחירות שעשיתי קשורות גם לחיבור שלי אליהם כזמר, וגם לאפשרויות המוסיקליות הגלומות בהם. אלו החלטות שנלקחו בכובד ראש ביחד עם המעבד המוסיקלי של האלבום, רואי שורץ.

אם כבר, למה לא לחנים מקוריים?
הסיבה שרוב הדיסק מבוסס על שירים ישנים נובעת מכך שבמהותו, הדיסק הזה בשבילי הוא חיבור למקורות וחיבור לעבר. העדפתי לשיר שירים שמאחוריהם עשרות שנות שירה בכל רחבי העולם היהודי, ואינסוף דמעות ותפילות, מאשר שירים חדשים שהם כדף חלק שאין בו את כל זה.

לחצו PLAY להאזנה לשיר 'יהי שלום' מתוך האלבום[audio:https://www.chasidinews.com/wp-content/uploads/2010/10/philip-yehishalom.mp3|titles=מני פיליפ – יהי שלום]