אלבום חדש ליהודה גרין – "אמר אביי"

בכל מה שנוגע למורשתו המוזיקלית, יהודה גרין, הוא ללא ספק ממשיך דרכו של הרב שלמה קרליבך, גרין ממלא אולמות בארה"ב עם כל מי שמתגעגע לשירתו של רבי שלמה, ועם השנים רכש מעריצים רבים, גם למוזיקה המקורית שלו.

חמשת האלבומים שהוציא עד כה (נשמת, געגועים, שירת הים, ברכני, נשמל'ה) זכו וזוכים להצלחה מופלגת, גרין אורח רצוי באירועי תרבות מוזיקליים בארה"ב ומחוצה לה, ומשמש כחזן בבית הכנסת של הרב שלמה קרליבך, במנהטן ניו יורק. כעת, כמחווה ללומדי התורה הוא משחרר אלבום חדש 'אמר אביי'. 

אין תלמיד ישיבה, אין מישהו לומד תורה שלומד גמרא, שלא נתקל במונח 'אמר אביי'. גרין מספר שהרבי הראשון שלו בישיבה, רבי בנימין זאב חשין ממשפחת חשין הידועה של הגאונים, סיפר שסבו אהב לשיר את 'אמר אביי' במנגינה ערבה, "לפי המנגינה אתה כבר יכול להבין, כמה אוהב תורה הוא היה", את הלחן לשיר הנוכחי כתב  שמחה לייבוביץ' 

"זה היה לי חלום, להגיע למשהו עם השיר הזה, ובסופו של דבר הצלחתי לחבר לזה מנגינה". גרין נותן טיפ: "לשיר את זה נותן חשק ללמוד ואני אומר לעצמי: אם אתה רוצה להגיע לתירוץ על קושיה טובה ולא מצליח, תשיר 'אמר אביי' ותראה שיש לך את הפתרון".

האלבום החדש מגיע בזמן מצוין, סיום מסכת בבא מציעא בדף היומי, והתחלת מסכת חדשה. 

העבודה על האלבום ארכה שלוש שנים, רוב הלחנים של יהודה גרין. הוא לא מחזיק מעצמו מלחין כמקצוע, "אני לא יושב מול פסנתר ומלחין שיר, הלחנים מגיעים אליי, משמיים, זה פשוט קורה". לצד שירים בלחניו שכבר נשמעים כמו קרליבך יש באלבום שירים של ר' שלמה קרליבך, עצמו.

אשר לבחירת החומרים והעיבודים, גרין מגלה מי השותפים שמסייעים ללחנים להפוך לשירים וללהיטים, ובכן מדובר ב… בחורי ישיבה. "בערבים הם מגיעים לעזור לי, הם היועצים שלי, והם בעצם המפיקים שלי".

האירועים שעוברים על עם ישראל מאז שמחת תורה, מדאיגים ומרגשים את יהודי העולם, וגרין נותן ביטוי למצב באלבום החדש. "ישראלים יתחברו במיוחד לשני שירים באלבום: כל זמן ואבא, את השירים כתב הסופר המחונן מוישה ולדר

"ולדר נתן לי רעיון שמשמעותו: אפשר וצריך לדבר עם הקדוש ברוך הוא, כמו שילד מדבר עם אבא שלו. אבא תן לנו כבוד לעמך, תן תקווה לעמך בימים האלו בפרט, ושאבא בשמיים, תראה שכל מה שעברנו לא יהיה לחינם.. ההתבטאות הזאת בשיר הזה, ממש כיוונתי ממש במיוחד לתושבי ארץ ישראל, ואפילו צעקתי בסוף השיר, אבא! אבא!..".  ויש גם דואט באלבום: לשיר הנוסף של ולדר "כל זמן" (שהנר דולק) מצטרף אחיין של יהודה, מאיר גרין, זמר מוכר בזכות עצמו.  

לחצו PLAY להאזנה לשיר 'כל זמן' מתוך האלבום

ביצועים נוספים

שירים חסידיים

מוטי ויזל ואברימי לונגר שרים: בסוד קדושים

מוטי ויזל ואברימי לונגר מתאחדים בפרויקט מיוחד לחידוש הניגון הקדוש של ר׳ מרדכי מנדבורנא זצ"ל. את הרעיון הגה מוישי מנדלסון שגם עיבד את השיר יחד עם שרוליק אחיו.

להאזנה ←
שירים חסידיים

איציק אשל וחברים בהילולת האור החיים הקדוש

הזמר איציק אשל מארח את מיטב האמנים: יחיאל נהרי, משה דואק, אליה והב, דוד חפצדי, אהרון נחמן אשל, חיים אביטל וציון גולן לשיר חדש לרגל יום ההילולה של האור החיים הקדוש ר' חיים בן עטר זיע"א.

להאזנה ←
שירים חסידיים

ישראליק בש בגרסה אלקטרונית ללהיט 'גאולה'

לרגל חג הגאולה י"ב-י"ג תמוז, אותו מציינים בחסידות חב"ד לרגל יום שחרורו מהמאסר של האדמו"ר השישי – הרבי הריי"צ זצ"ל, משחרר הזמר החב"די ישראליק בש גרסה משלו ללהיט הענק "גאולה"

להאזנה ←

בקרוב נשוב לפעילות תקינה